שאלות ותשובות

למה ארצ"י אינו ארגון יציג לעצמאיים?

– לפי החוק, אף ארגון לא יכול לקבל מעמד של ארגון עובדים יציג בייצוג עצמאיים. לא ארצ"י לא הר"י ולא גוף אחר.

– מצד שני, יש לנו יכולת להשפיע – קודם כל יש משמעות למספר החברים. את האוצר וחברות הביטוח מעניין אם אנחנו כוח של 200 רופאים, 500 רופאים או 1000 רופאים. כרגע אנחנו 500, חשוב שנגדל משמעותית ונעבור את ה- 750 בשלב ראשון ו-1000 בשלב שלאחר מכן. איך? כל חבר ישתף ויחתים השבוע חבר או חברה אחת נוספת.

כלכלית – ככל שנהיה יותר חברים משלמים – כך נוכל להביא יותר כלים להיאבק על הזכויות והצרכים שלנו. יחסי ציבור בתקשורת, פעילות ברשתות החברתיות, כנסים, קשרי ממשל, מחלקה ופעילות משפטית גדולה יותר וכו'

למה חשוב לרופאים עצמאיים להתאחד תחת ארגון גג אחד? ולמה לא לאפשר יוזמות שונות ומשלימות?1. לאחרונה היה ניסיון של משרד האוצר להטיל עלינו גזרה של 30% בביטוחי בריאות ו- 10% בשב"נים. מדובר באסון למערכת הבריאות הפרטית שהציבורית העמוסה והקורסת תלויה בה ופגיעה מהותית בחולים שלנו (שאת חלקם אנחנו מקבלים לטיפול לא מספיק טוב בציבורית) ובנו הרופאים אחרי שנים של מאמץ, לימוד ניסיון והשקעה.

כל השחקנים הרלוונטים לנושא, קרי האוצר, חברות הביטוח, השב"נים וארצ"י, מנסים להבין את הדרך הטובה ביותר להתייחס לגזרה. הרופאים העצמאים, כרגע, עלולים למצוא עצמם סופגים את כל הנטל (למה שחברות הביטוח לא יגלגלו את זה עלינו אם יראו שאנחנו מתקשים מול האוצר?) – ככל שנהיה חזקים יותר, כך נצליח להדוף את הניסיון לגלגל את זה עלינו.2. אם נתפצל למיני יוזמות – האוצר והביטוחים יראו את זה ויבינו שאנחנו חלשים ועוסקים בפילוג ואגו פנימי של רופאים.

3. זה בסדר שיהיו דעות שונות וחילוקי דעות לדרכי פעולה –אבל האחריות שלנו, הערכית והמוסרית, לנו ולמטופלים שלנו, היא לעבוד יחד גם אם יש חילוקי דעות – זה הרי מה שאנחנו תמיד מצפים מהפוליטיקאים שלנו, לא? רואים אותם רבים בינם לבין עצמם ומשתגעים איך הם מרשים לעצמם בזמן שהציבור סובל? אז נאה דורש נאה מקיים – נראה להם דוגמא.

4. ארצ”י מברכת כל יוזמה שחבריה מעלים ועושה ככל יכולתה כדי לשלבם בתוכניות העבודה הקיימות. כל קושי בשילוב רעיון או מיזם מתגמד ככל שהיוזמה מתאימה והיוזמים נחושים ומצטרפים למאמץ המשותף.

הצטרף גם אתה!