אושר בטרומית: תוחמר הענישה על עבירות כלפי אנשי צוות רפואי

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק העונשין (תיקון – החמרת הענישה על עבירות כלפי אנשי צוות רפואי), התשפ"ב–2022 של ח"כ יוסי שיין וקבוצת חברי כנסת, והצעה דומה של ח"כ טטיאנה מזרסקי וקבוצת חברי כנסת. 53 חברי כנסת תמכו בהצעה ללא מתנגדים והיא תועבר לוועדת הכנסת.

הצעת ח"כ יוסי שיין מבקשת להחמיר את הענישה על אדם התוקף מטפל, כהגדרתו בחוק זכויות החולה, כאשר התקיפה הייתה קשורה למילוי חובתו או תפקידו של המטפל הנתקף, וכן לקבוע עונש שש שנות מאסר ועונש מינימום של שישה חודשי מאסר לעובר עבירה זו.

על פי הצעת ח"כ מזרסקי, תורחב תחולתה של הנסיבה המחמירה שעניינה תקיפה של עובדי חירום, כך שהגדרת עובד חירום תכלול גם רופא מתמחה וסטודנט לרפואה; עוד מוצע לקבוע נסיבה מחמירה נוספת החלה על תקיפת מנהל מוסד רפואי, רוקח ורופא וטרינר.

בדברי ההסבר להצעתו של ח"כ שיין נכתב: "לאחרונה היינו עדים להתקפות חוזרות ונשנות כלפי צוותים רפואיים על ידי מטופלים ובני משפחותיהם. מדובר בתופעה פסולה שיש להוקיע אותה ולקבוע מנגנון ענישה מרתיע כדי למגרה.

הצוותים הרפואיים עושים עבודת קודש. מסירותם לעבודתם ולחולים ניכרת יום יום במשמרות ארוכות ואינטנסיביות של ימים ולילות כמעט ללא מנוחה והיא מחייבת אותנו להגן עליהם בכל דרך אפשרית.

הצעת חוק זו באה להבטיח עונש כבד למי שמבצע התנהגות עבריינית זו. מדובר בעונש בעל אופי הרתעתי, על מנת למנוע תופעה בלתי נסבלת ומתקבלת על הדעת זו, אשר אין לה מקום במדינה מתוקנת".

(בני דורון – דובר מליאת הכנסת)

ד"ר אייל שפירא יו"ר ארצ"י מסר בתגובה כי רופאים וצוותי רפואה הפועלים בבתי חולים ובמרפאות בכדי לתת סיוע ולתמוך בהבראת חולים חייבים להיות מוגנים מהתקפות חוזרות ונשנות המשקפות קונפליקט בעייתי במיוחד.
האלימות מופנת לא רק לרופאים אלא גם לאחיות וללצוותי הרפואה בכלל ועלינו לוודא שכולם מוגנים כראוי.
ד"ר שפירא גם ברך על הצבת תאי השיטור שהוצבו במספר בתי חולים ועל הפסקת האדישות ארוכת השנים ביחס לנושא זה.

הצטרף גם אתה!